תהליך מומלץ לחיפוש עבודה

להתכונן במקביל ולא להמתין למשבר

חיפוש עבודה הוא שלב בחיים בו אנחנו נעים בין תקוות רבות לעתיד לבין חששות מפני הלא נודע. אחת הדרכים להפחתת חרדה ולניהול נכון של כל התהליך היא להתמודד איתו בצורה מקצועית. במאמר קצר זה ננסה לעמוד על עיקרי התהליך המומלץ.  

אסטרטגיה ותכנית עבודה

  כל תהליך של חיפוש עבודה מתחיל עם ייצור אסטרטגיה ותכנית עבודה מסודרת עבור החיפוש. עליכם להבין לעומק היכן נמצאות האפשרויות שלכם והיכן יש לכם הזדמנות להצליח. בדקו מהם אפשרויות התעסוקה העומדות לפניכם בהתאם לניסיון ולפוטנציאל ובהתאם ליכולות המקצועיות שלכם. בשביל לא לאבד אנרגיה מיותרת עליכם לדעת מה אתם מחפשים ולפעול בכיוון המתאים.

  לאחר שהבהרתם לעצמכם מה אתם מחפשים עליכם להכיר את השוק שאתם נמצאים בו. האם זה שוק של עובדים או מעסיקים? מה מידת הביקוש בתחום עבור התפקיד המיוחל? מהי מידת התחרות באותו תחום על התפקידים השונים המתאימים עבורכם? חשוב לעבוד בצורה מדויקת ובהירה ולראות נכון את כל האופציות העומדות לפניכם וכמובן מה מידת המוטיבציה והכוחות שיש בכם לטובת השינוי שמגיע ?

  חיפוש עבודה היא עבודה בפני עצמה הדורשת זמן ומשאבים והשקעת אנרגיה. עליכם לתכנן נכון את הזמן ולראות בחיפוש את עיקר העניין בשלב הנוכחי של החיים שלכם. עליכם להיות מוכנים מראש לכל סוגי ראיונות העבודה במדיומים השונים ( טלפוני, פרונטאלי, וידאו).

  תתחילו להתאמן

  השקיעו זמן ומחשבה בכל פרט קטן והתכוננו מראש לכל השאלות שעלולים לשאול אתכם בראיון טלפוני או בשיחת וידאו או בראיון פרונטאלי. אני ממליץ לכם גם לנסות להתראיין למספר מקומות בעיקר בשלב הראשוני גם אם אתם לא בטוחים שהם מתאימים במדויק עבורכם. התייחסו אל הראיון כאל נסיון והתנסות. צברו ביטחון בכל ראיון ולמדו איך אתם מרגישים ומהן נקודות החוזק והחולשה שלכם. התייחסו אל הראיונות כתהליך למידה שמכין אתכם לראיון המשמעותי במקום העבודה הנחשק עבורכם.

  הכינו קורות חיים מעודכנים בפורמט המתאים. קורות חיים הם הפנים שלכם ועליהם לייצג אתכם בצורה נאמנה ולשקף באופן מלא את היכולות ואת הפוטנציאל המקצועי שלכם. כיום יש כל מיני תבניות של קורות חיים, תמצאו את זו שמתאימה לכם ולתחום שאתם מייעדים. תמיד טוב להתייעץ עם איש מקצוע ולבדוק את קורות החיים לפני השליחה ,עולים דברים מאוד מפתיעים שיכולים לחדד ולשפר את הקורות חיים באופן משמעותי.

  רשתות חברתיות

  אחד הדברים הכי מועילים הוא שימוש ברשתות חברתיות בשביל לחפש עבודה בצורה יעילה. הרשת העסקית של לינקדאין יכולה להיות מקום נוח להתחיל בו את החיפוש. השקיעו זמן ומחשבה בבניית פרופיל מתאים ובמציאת אנשי הקשר הנכונים. לינקדאין היא רשת עסקית עם אפשריות לחקור, להתחבר לאנשים מתחומים שונים. בחרו את הרשתות החברתיות המתאימות לתחום העיסוק שלכם, פייסבוק, לינקדאין, טוויטר או כל רשת חברתית אחרת. הרשתות החברתיות הופכות את עולם העבודה לנגיש יותר ומאפשרות לכם ליצור קשרים עם מעסיקים פוטנציאלים. כמובן שגם חושפת אותך ברמה האישית, וקחו בחשבון שמקומות עבודה מביטים בפרופילים שלכם, אז קצת לנקות את ציר הזמן לא יזיק.

  עניינים רגשיים הם בעלי חשיבות בתהליך חיפוש העבודה. יצירת קהילה תומכת של משפחה וחברים המודעים לתהליך ועוזרים ברגעים הקשים. עליכם להיות מודעים למצבכם הרגשי ולזהות מצבים שבהם אתם לא מתקדמים. קהילה תומכת עוזרת לכם לראות נכון היכן אתם נמצאים ולכוון אתכם בהמשך התהליך. הקפידו לחלוק מידע עם אנשים קרובים בשביל להגיע לבהירות בנוגע לצרכים שלכם ולמקומות העבודה המועדפים. שיח פתוח וחופשי עם אנשים תומכים עוזר להתקדמות ויוצר מוטיבציה להמשך הדרך.