לנשום עמוק

התהליך הרצוי לפני שעוזבים את מקום העבודה

הרצון לעזוב מקום עבודה מתבשל לרוב זמן מה. אצל כל אדם השוקל לעזוב את מקום עבודתו משיקולים שונים ומגוונים, רצון זה מתפתל לאורך זמן. למרות זאת, חשוב לא להיכנע ובמקום לעזוב באימפולסיביות את מקום העבודה קחו את הזמן והחלו בתהליך התכנון.

המחשבה היא שמיד עם עזיבת מקום העבודה תוכלו בקלות למצוא עבודה חדשה. הנטייה לחשוב כי דלתות יפתחו לכם ומכרים ידאגו לכם, מיד כשתספרו לעולם שאתם מחפשים עבודה חדשה. אך ברוב המקרים, לא כך הדבר בדרך כלל, ועליכם להיות מוכנים לתהליך ארוך ומאומץ בכדי למצוא עבודה חדשה ומספקת.

זה יכול לקחת זמן

רוב האנשים אשר עובדים באותו מקום תקופה ארוכה, מתקשים בחזרה למעגל מחפשי העבודה. הכנה לראיון עבודה והכנת קורות חיים הם חלק מהתהליך אותו ניתן לעשות לפני ההתפטרות ממקום עבודתכם הקיים.

רוב התפקידים דורשים חיפוש רב וזמן המתנה, תלוי בתחום, בתפקיד ובתעשיה. תהליך החיפוש יכול לנוע בין שלושה חודשים במקרים היותר מוצלחים ולעתים כעשרה חודשים עד שנה במקרים המורכבים יותר. לכל סיטואציה וגיל בחיים יש את המצב שלו, ולא נחדש באומרנו, שככל שאתם מתבגרים כך התהליך נהיה שונה והאתגרים גוברים.

חשוב לזכור: תהליך חיפוש העבודה אינו זהה לתהליך אותו חוויתם שנכנסתם לראשונה לשוק העבודה. בשלב הזה הדברים נהיים יותר מורכבים והתפקידים שאתם רוצים נהיו מבוקשים יותר והתחרות רבה יותר.

להכין את עצמכם בכל החזיתות

בכדי למנוע את האשליה הגדולה בה אתם חושבים ששוק העבודה פשוט מחכה לכם, מעבר להמלצה להמתין עם ההתפטרות, ישנם עוד שלבים אותם ניתן לעבור על מנת להקל על התהליך. ראשית מומלץ לקחת את הזמן, לשבת עם עצמכם, ולהתמקד במה בדיוק אתם מחפשים. הרצון לעזוב מקום עבודה נמצא אצלכם תקופה מסויימת, אל תמהרו להתפטר. תנו למחשבה הזו לגדול בתוככם, אפילו שנה שלמה, בזמן הזה תוכלו להבין מה גורם לכם לרצות לעזוב ומאיין מגיעה ההכרה הזו. תוך כדי תוכלו לבדוק עם עצמכם מה עובר עליכם, כיצד אתם מתמודדים עם זה ולאן פניכם מועדות, לחדד רצונות ולעשות בדיקה ולמידה של התחומים שמעניינים אתכם. לכל תפקיד ותחום, יש את הדינמיקה שלו, וחשוב להבין אותה לעומק על מנת להקטין את ההפתעות המאכזבות. תהליך זה הינו ארוך ודורש סבלנות רבה, לכן עליכם לעשות אותו כשאתם עדיין עובדים ואינכם לחוצים למצוא עבודה חדשה באופן מיידי. זהו תהליך של הכנה והבנה וחשוב לעשותו כשאתם נמצאים בתוך המערכת הנוכחית שלכם כשאין מסביבכם לחצים נוספים. נכון שיש גורמים וסיבות שמקשים על תהליך המעבר, כמו הטוטאליות שלכם בתפקיד הנוכחי, חשש שיגלו שאתם מחפשים עבודה, וחוסר זמן עקב ריבוי משימות בחיים האישיים. כל הסיבות נכונות והגיוניות אך תהליך שכזה יאפשר יותר להתמקד בשאלות ובמציאת התשובות הנכונות המגיעות מתוך הבנה פנימית ולא רק מכורח חיצוני. כאשר אתם נמצאים מחוץ למערכת נכנס אלמנט הלחץ והצורך למצוא פרנסה כמה שיותר מהר. לכן רצוי להקדיש את הזמן הנכון והסביבה הבטוחה לתהליך. התהליך עצמו כולל הרבה זמן עם עצמכם, בו תנסו להבין מה הם המקומות אליהם אתם רוצים להגיע, וכיצד תרצו להגיע אליהם בדרככם המקצועית, וכמובן שקל יותר ונוח לעשותו בסביבה נטולת לחץ.

הדעה הרווחת וההמלצה שלי הינה להימנע מעשיית פעולות אימופלסיביות ככלל. גם אם הבוס מוציא אתכם מכליכם, המערכת נמאסה עליכם והייתם שמחים לעזוב מיידית. עדיף לקחת נשימה עמוקה, אפילו כמה אם צריך ולהתמקד בלקחת את השלב הבא בניחותא ובלי לחץ. הכינו את עצמכם לתהליך  ותנו לעצמכם לפחות חצי שנה לעבור אותו. בזמן הזה תמקדו את היעדים והמטרות שלכם, הבינו את  מצבכם ותעבדו על הגברת המודעות לתהליך ולמצב. לאט לאט תתחילו להתקדם ולבסוף תמצאו את מה שאתה מחפשים.

לסיכום: אל תשכחו שהמטרה אינה רק מציאת עבודה, אלא מציאת עבודה שתתפתחו איתה. תשאפו למצוא עבודה במצב בו אתם מוכנים, מכירים את השוק ויודעים מה אתם מחפשים ולאן שואפים להגיע. ככל שמידת המוכנות  טובה יותר כך תהליך חיפוש העבודה יהיה עדיין מלחיץ אך ממוקד ומוצלח יותר.