איזה סגנון ניהול מתאים לי?

המנהל שאני ?

אנחנו נוטים לייצר לעצמנו תמונה של המנהל האידיאלי. פרופ' יצחק אדיג'ס, מגדיר ארבעה סגנונות ניהול (הביצועיסט, הבירוקרט, היזם והמערכתי-משלב) מרכזיים שניתן להשתמש בהם כנקודת ייחוס והתבוננות. מדובר בארבע קטגוריות מובחנות, שבכל אחד מאיתנו ניתן לזהות אותן, אך על מנת להכיר את המהות הניהולית שלך ולהשתחרר מהמודל האידאלי חשוב להכיר את היכולות והמורכבות שלך על מנת ליצור ולחדד את הדמות הניהולית שתואמת לך.

הדמות האידאלית הניהולית, שנבנית לאורך השנים, מושפעת ממפגש עם דמויות סמכות כדוגמאת: הורים, מורים, מרצים, מנהלים, מדריכים, מפקדים ומנהיגים פוליטיים, וכן קיימת גם השפעה מסרטים, סדרות, ספרים וכיוצא בזה. ככל שהדמות האידיאלית לא נחקרת ונלמדת, כך יכולה להתפתח אצל האדם מחשבה שאולי אינו יכול לנהל או שאינו מספיק טוב לניהול כפי שהוא חושב שהמנהל האידאלי אמור לפעול. הפער בין המחשבה על היכולות של עצמך כמנהל לבין תפישת המנהל האידאלי יכולה לשתק. בארגונים יש צורך לסוגי מנהלים שונים בהתאם למשימות, לתרבות, תחום העיסוק, ליעדים ולמצבו ההתפתחותי של אותו הארגון, ולכן החשיבות לפתח את הזהות הניהולית שלך בהתאם ליכולות שלך עצמך הינה מהותית ובעלת ערך רב. הרי, ככל שההבנה של עצמך תהיה רחבה, עמוקה ובהירה יותר כך תוכל ליצור את שיטת הניהול שלך בצורה המדוייקת והחדה ביותר ותחווה הישגים בהתאם. ככל שתלמד ותכיר יותר, כך תוכל למצוא את האנשים המתאימים לעבוד איתם ותהיה פתוח יותר להכיל ביקורת, לחוות קשיים ותסכולים וליהנות מההצלחות שלך.

"שהיה אדם מטביע 'סגנון' לאופיו שלו עצמו – אכן זו אמנות רבה ונדירה ועושה בה אדם שעינו פקוחה על כל הכוחות והחולשות שטבעו מביאים " ניטשה.